Bojíte sa začať jazdiť aj kvôli arogantným šoférom?

Dôvodov prečo sa bojíme začať jazdiť poznám viacero. Jedným z nich je aj obava zo stretnutia s arogantnými šoférmi. K napísaniu tohto článku, ma priviedla diskusia na webe, kde sa viaceré ženy vyjadrili, že majú veľký strach práve kvôli arogantným šoférom.

Vo veľkom meste bola väčšia pravdepodobnosť…

Keď som začínala s jazdením,  bála som sa tohto aj ja. Keďže bývam v Bratislave (teda vo veľkom meste), šanca, že na nejakého takého natrafím bola podľa mňa veľká a preto aj moje obavy rástli.

Možno ste už čítali odo mňa nejaké články a viete, že keď niečo túžim dosiahnuť, hľadám spôsoby ako sa to dá. A preto som aj pri tom potrebovala svoju hlavu upokojiť a mať nejaké „pomôcky.“ Spísala som Vám čo mi s týmto pomohlo:

Z-tko

Ako prvé mi napadlo (a možno aj Vám), že si na auto dám Z-tko. Manžel bol síce proti, ale nakoniec sme sa dohodli, že si ho nalepím len z vnútra páskou, aby sa dalo jednoducho odstrániť.

V duchu som si hovorila, super, mám Z-tko, ostatní budú brať na mňa ohľad, a všetko bude v pohode. Tak toto bola len moja predstava.

Mala som pocit, že som asi úplne hrozná, asi nejdem ani správnou rýchlosťou, asi ani v dobrom pruhu, a asi celkovo je to katastrofa. Každý ma obiehal, predbiehal zľava – sprava, dokonca na križovatke, keď som odbočovala doľava. Mala som pocit, že zrazu je okolo mňa veľa arogantných šoférov a ja som asi nemala vôbec začať jazdiť. Nevedela som čo s tým.

Toto sa zmenilo, keď si auto so Z-tkom zobral manžel a išiel po BA on. Prišiel domov taký nahnevaný, že čo jazdí x rokov, sa mu toto nestalo a že to Z-tko musí ísť z auta preč. Keď mi opísal situácie, ktoré mi boli známe, tak som si povedala, že asi to teda nebolo mnou, keď aj on, ako skúsený šofér mal takéto problémy.

Z-tko sme dali preč, ale stále som mala v hlave, že potrebujem mať niečo, aby ostatní brali ohľad. Tak som si na auto dala nálepku dieťa v aute. A čuduj sa svete, zrazu sa mi jazdilo dobre, nikto ma nepredbiehal, všetko sa upokojilo.

Znalosť značiek a predpisov

Samozrejmosťou by malo byť, že keď chcete jazdiť, musíte poznať značky, predpisy a križovatky. Ak ste to po rokoch zabudli, alebo si nie ste isté, urobte si zopár testov z autoškôl (nájdete ich na internete a hneď si viete pozrieť aj vyhodnotenie).  Čo ste zabudli, sa doučte.

Začiatky

Možnosť, ako sa čo najlepšie vyhnúť väčšine šoférov, je ísť jazdiť, keď sú cesty takmer prázdne. Takto som začínala aj ja, mala som menej stresu. S jazdením som začínala ráno o 6tej keď už bolo svetlo. Vyberte si pre Vás najvhodnejší čas.

Buďte pripravená

Keď si zvolíte nejakú trasu, hoci aj úplne kratučkú, buďte pripravená. Prejdite si svoju trasu na mape na internete, aby ste vedeli, kde budete odbočovať, komu kedy dáte prednosť a podobne. Toto Vám dodáva viac istoty.

Povzbudzujte sa

A máme tu posledné, čo mi napadlo, že by Vám mohlo pomôcť a to je povzbudzovanie a sebadôvera. Ja sa povzbudzujem pomerne často, a je to super. Kedysi som sa naopak veľmi často kritizovala, až do času, keď som zistila, že mi to vôbec nepomáha, ale práve naopak. Kritika ma oberala o energiu pracovať na sebe.

Verím, že som Vám týmto článkom pomohla a budem rada, keď sa pridáte na moju facebookovú stránku:

Andrea Závodská – autorka

Začnite na svojom strachu zo šoférovania pracovať kniha Ako sa zbaviť strachu zo šoférovania .