Oškrela som auto, mám strach znova šoférovať…

Sebakritika je jedným z dôvodov, prečo sa bojíme urobiť prvý krok a začať jazdiť.  Kritizujeme sa v podstate za všetko čo sa dá. Často aj úplne zbytočne, keď ani v podstate nemáme dôvod. Hlavne my ženy sa s obľubou kritizujeme. Máme pocit, že nie sme dosť dobré, že nie sme dosť pekné, dosť šikovné….  Vôbec si neuvedomujeme, že touto sebakritikou si veľmi ubližujeme a samé sebe si nedovoľujeme žiť šťastnejší a spokojnejší život. Máme pocit, že proste musíme byť na seba prísne a kritické.

Keď sa ale nad tým zamyslíme, čo nám táto naša kritika prináša? Nič dobré. A keďže nám nič neprináša, iba ubližuje, tak prečo to nezmeniť? Povzbudzovaním a budovaním sebadôvery môžeme veľa získať.

Kritizujeme sa často zbytočne

Ak sa náhodou stane, že počas jazdy niekomu oškrieme auto, tak naša sebakritika naberie na obrátkach. A môže sa stať, že dostaneme strach znova si sadnúť za volant. Náš vnútorný kritik nám hovorí, že na to nemáme, alebo si v hlave prechádzame situácie z minulosti, ktoré sa nám práve nepodarili. Tým si v hlave vytvárame svoje bloky. Aby sme sa ich mohli zbaviť, potrebujeme sa zamerať na prítomnosť a nie na minulosť. Z tej sa poučme a poďme ďalej.

V čase, keď som sa snažila odhodlať a začať jazdiť, som sa veľmi bála, že sa s niekým nabúram, alebo oškriem auto. Postupne som si začala uvedomovať, že je to vlastne hlúposť. Nikto nejde na cestu s tým, že si chce oškrieť auto, alebo sa nabúrať. Mala som predstavu, že keď začnem jazdiť, tak to naše auto, bude dooškierané z každej strany. A bolo to spôsobené aj tým, že mi jedna kamarátka povedala, že keď začala jazdiť, tak to auto tak skončilo. Tak som si to v podstate zobrala za pravdu. Ale..  Z vlastnej skúsenosti vám hovorím, že to tak vôbec nemusí byť.

Ak sa ale náhodou už stane, že….

„Oškrela som auto, mám strach znova šoférovať.“

čo s tým? Ako znova získať odvahu a sebadôveru, aby sme si sadli znova za volant? Nedávno mi napísala jedna zo žien, ktoré sa rozhodli zbaviť svojho strachu, že sa jej niečo také stalo. Uvažovala som, ako by som jej mohla pomôcť, poradiť. Po nejakom čase mi napadlo, ako som občas riešila rôzne situácie, s ktorými som sa ťažšie vyrovnávala.

V duchu som si stále hovorila, že som mala zareagovať nejako inak. Používala som takú fintu. Ide vlastne o také nahradenie minulosti v našej mysli. Aby sme si tú situáciu tak nejako v sebe vyriešili a mohli ísť ďalej. V mysli sa vlastne vrátime do tej udalosti, pred to ako sa stala tá situácia. A tú negatívnu situáciu nahradíme pozitívnou, ako by ste teraz reagovali. Teda ak ste niekomu oškreli auto, tak si predstavte, že ste bez problémov prešli a nič sa nestalo. Samozrejme, váš rozum sa tomu bude brániť a hovoriť vám, že to tak nebolo. Vôbec si to nevšímajte. Situáciu ktorú si chcete takto vyriešiť, si v predstavách prechádzajte s vaším pozitívnym koncom dovtedy, pokiaľ to budete potrebovať. Keď v sebe budete mať taký pocit, áno, je to za mnou. Mám teraz znova dostatok sily ísť ďalej.

Alebo si môžeme prejsť ten deň. Akú ste mali náladu? Boli ste unavená, nervózna, mali ste práve vtedy veľký strach? Nedávali ste dostatočne pozor?

Porozmýšľajte, čo za tým bolo.

Zoberte si z toho ponaučenie a poďte ďalej. Ak ste už jazdili nejaký čas, prejdite si svoje predchádzajúce jazdy, ktoré ste zvládli super. Predsa to všetko nezahodíte. Potrebujete sa rozhodnúť, že to zvládnete a znova si začať veriť. Naša viera vo svoje schopnosti ovplyvňuje, počet akcií, ktoré urobíme. A ten počet, zase ovplyvňuje výsledky. Teda, keď si veríme, že to dokážeme, ideme šoférovať tak často ako môžeme. Praxou sa naše výsledky zlepšujú, čím získavame sebadôveru. Teda je to taký začarovaný kruh, kde je veľmi dôležité veriť si.

Tento článok som dala prečítať dvom ženám. Každej sa páčila iná metóda. Vyberte si preto aj vy to, čo je vám blízke. Strachu zo šoférovania sa dá postupne zbaviť, a ja Vám rada pomôžem.

Aby som vám mohla prinášať čo najlepšie články a mohla čo najviac pomôcť, potrebujem vedieť, čo presne riešite. Prosím vás teda o vyplnenie tohto dotazníka:    Dotazník

Čím sa viac niečomu bránime a vzpierame (nechceme to jednoducho prijať), tým viac to rastie a viac trpíme. Toto si ale často neuvedomujeme. Ak sa potrebujete vnútorne upokojiť a získať vieru, môže vám pri tom pomôcť aj táto meditácia. Ak ste ešte meditácie neskúšali počúvať, začnite. Skutočne pomáhajú. (Kedysi som si myslela, že meditácie sú len pre určitých ľudí, omyl :). Meditáciu si vypočujte tu: meditácia

Stiahnite si a prečítajte si ebook Strach zo šoférovania.