Možno ste aj vy jedným z tých ľudí, ktorí majú nejaký svoj tajný sen.
Možno chcete podnikať, možno získať lepšiu prácu, alebo zarábať viac peňazí. Nech je to akokoľvek, pri každom sne je podstatné vedieť, čo vlastne chceme. Ak máme jasný cieľ cesta k nemu sa hľadá oveľa ľahšie.
Niekedy sa obávame toho, že náš sen je veľmi veľký. Možno práve čím väčší sen, tým väčšia túžba po jeho dosiahnutí. Každý veľký sen sa dá rozdeliť na viac menších krokov. A tie sa nám už nebudú zdať také vzdialené a nedosiahnuteľné. Takže ja som za snívanie vo veľkom.
Ako teda začať:
1. Cieľ – Určime si svoj jasný cieľ. Môžeme si ho zapísať. Vraj tí, ktorí majú svoje sny zapísané, ich dosiahnu oveľa častejšie. Nič za to nedáme. A na papieri môžeme plánovať aj postupné kroky.
2. Vedomosti – zistime aké vedomosti budeme potrebovať, k tomu, aby sme na svojom sne začali pracovať a aby sme ho postupne mohli dosiahnuť. Ktoré sú tie hlavné, ktoré nám pomôžu najviac? Môžeme si napísať ich zoznam.
3. Kde sa ich naučíme – Nájdime si knihy, kurzy alebo ľudí, vďaka ktorým sa tie nové informácie naučíme. Určenie týchto nových znalostí je dôležitý tréning, vďaka ktorému sa podstatne priblížime k svojmu snu.
4. Zlepšujme sa – Ak už máme nejaké základné znalosti, vylepšujme ich. Väčšinou si totiž povieme, že toho už vieme dosť a stačí nám to. Lenže, ak chceme skutočne uspieť, musíme vyniknúť, aby si nás všimli a boli sme skutočne úspešní. So stredne veľkými znalosťami sa dostaneme medzi ľudí v tej profesií, kde môže byť veľká konkurencia. Ale ak vieme niečo viac, ako iní, dostaneme sa medzi tých, ktorých je málo.
Je to preto, lebo ľudí od tohto často odrádza pocit, že veď nám už vedomostí stačilo. Nechce sa nám neustále učiť. Ale svet sa vyvíja a neustále pribúdajú nové informácie a nové technológie. V tomto bode nám môže pomôcť, ak si určíme nejaký pravidelný čas, ktorý vzdelávaniu venujeme. Sama viem, že sa mi nie každý deň chce. Vtedy si pripomeniem prečo to robím. Tu je to také prekračovanie zóny komfortu, o ktorom ste už určite počuli. A pri tom sa necítime práve príjemne. Asi aj preto, to robí menej ľudí.
5. Čas a trpezlivosť – Ako posledný bod, by som sem dala čas a trpezlivosť. Myslím, že my ľudia sme všeobecne netrpezliví a chceli by sme všetko dosiahnuť čo najskôr. No tu musím povedať, že skratky asi veľmi nepomôžu. Doprajme si čas a skúsme si to užívať, ako sa dá. Buďme vytrvalí a výsledky sa určite dostavia. Čas ubehne tak, či tak. A o pár rokov (ak nezačneme teraz) si s hnevom a asi aj s ľútosťou sami voči sebe povieme: „Keby som bola vtedy začala.“
Svoj život si môžeme žiť podľa seba. Ak sme ochotní niečo preto aj spraviť.
Doplnenie:
Dobrou stratégiou môže byť budovanie ľudí okolo seba. Môžu nám dať spätnú väzbu na to, čo robíme. Tu treba ale rozlišovať ale to, kto je ten človek, ktorý nám ju dáva.
Ďalším dôležitým bodom môže byť to, že nemusíme hneď na začiatku na svoj sen „vsadiť všetko“. Je lepšie, ak sa najskôr učíme, získavame vedomosti a začneme postupne.
Ak sa cítite trocha stratení vo svojich pocit, no viete, že chcete svoj život zmeniť, prečítajte si knihu Stratení v živote a v strachu.