Poznáte svoj dôvod PREČO?

Poznáte svoj dôvod PREČO? Prečo by som sa mala zbaviť strachu zo šoférovania? Veď v podstate, je mi celkom dobre.  Po nejakom čase, čo už šoférujem som si uvedomila, že je to dôležitá otázka. Mali by sme si ju vedieť zodpovedať a ak to vieme, tak máme dôvod a motiváciu k tomu, aby sa nám podarilo strachu sa zbaviť.

Možno ste čítali môj predchádzajúci článok Všetko je v našej hlave, kde som vám povedala, že je dôležité, aby sme si šoférovanie začali spájať s niečím príjemným a teda najskôr musíme s naším strachom pracovať v hlave.

Nemala som svoj dôvod, prečo….

Zopár rokov som fungovala tak, že som vlastne neriešila svoj strach, iba som dookola hovorila, že ho mám. Nevedela som ako mám začať, nemala som v podstate nejakú vnútornú potrebu šoférovať, nemala som svoj dôvod PREČO.

Keď sa teraz tak zamyslím, bolo mi vlastne svojim spôsobom dobre. Prijala som hodnotenie okolia, že som v tomto „neschopná“, že na to nemám. Bolo to jednoduchšie ako sa tomu strachu postaviť a začať ho riešiť. Aj keď som počas tých 12 rokov strachu absolvovala kondičné jazdy. Stále to nebolo to, čo som potrebovala urobiť ako prvé.

Až jedného dňa nastal u mňa ten zlom, že som sama začala túžiť po tom, aby som šoférovala. Začala som premýšľať o tom, aké to bude úžasné, aký budem mať zo seba pocit, čo všetko mi šoférovanie prinesie.

Dôvod prečo so svojim strachom nebojujeme je ten, že to „bolí“. Je pre nás bezpečnejšie a jednoduchšie strach neriešiť. Veď keď bojujeme so strachom, cítime sa zle. Máme nepríjemný pocit v žalúdku, sme v strese, v hlave si vytvárame svoje negatívne predstavy. No úprimne, kto by sa chcel dobrovoľne cítiť zle? Kto by si vybral robiť to, čo „bolí“?

Svoj strach ale bez tejto bolesti a nepríjemných pocitov nedokážeme prekonať. Musíme si tým prejsť. Hovorí sa tomu výstup z komfortnej zóny. Možno ste sa s týmto pojmom už stretli. Keď z tejto svojej pohodlnej zóny vyjdeme, tak sa učíme niečo nové, prekonávame svoj strach, získavame nové skúsenosti.

Kam zameriavame svoju pozornosť, to rastie. A keďže nechceme, aby náš strach rástol, tak potrebujeme svoju pozornosť zamerať na to pozitívne. Teda na to, čo nám to všetko prinesie, keď to dokážeme.

Môžete si zobrať pero a papier a napíšte si to. A potom si to po sebe pár krát prečítajte.

Čo získam, tým, že začnem šoférovať?

Môžem vám povedať, čo som tým získala ja. Získala som sebadôveru, ktorú som do vtedy nemala. Neverila sama sebe, že sa mi to môže podariť. Získala som voľnosť a pocit, že keď sa rozhodnem a pracujem na tom, tak môžem dosiahnuť veci, o ktorých som si myslela, že sa mi nikdy nepodaria.

Chcete si prečítať viac, stiahnite si ebook zadarmo Strach zo šoférovania.