Nechápu váš strach vaši blízki??

V poslednej dobe mi k tejto téme prišlo zopár správ. Píšu mi ženy, že necítia pochopenie, podporu od svojich blízkych (či už manželov, alebo priateľov).

Sama som si prešla tým, že môj manžel nechápal prečo sa tak veľmi bojím. Nevedel pochopiť čo prežívam a čo mi bráni v tom, aby som začala šoférovať. Mala som pocit, že sme v takom kruhu, kde si každý hovorí to svoje. Teda ja, že sa veľmi bojím a on, aby som začala šoférovať.

Prečo to tak vlastne je, že sa navzájom nechápeme? Pochopiť nás môže niekto, kto prežil alebo prežíva to, čo my. Ale len ťažko vysvetlíme niekomu, kto podobný problém nemal, čo cítime. To že nás manžel alebo priateľ nechápe, neznamená, že nám chce zle, alebo že je na nás zlý. Jednoducho sa nevie vcítiť do našej situácie.

Rozhodnutie

V podstate je to často o tom, že muži to šoférovanie berú inak ako my ženy. Berú to skôr tak automaticky, nepremýšľajú o všetkom toľko ako my. A keď šoférujú nejaký čas, tak im to príde tak jednoduché, že majú pocit, že to proste musí vedieť každý. A tento princíp platí aj pri iných veciach, nie len pri šoférovaní. Proste ak niekto vie háčkovať, šiť alebo neviem čo ďalšie, tak mu to pripadá jednoduché a hovorí si, veď to zvládne každý. Ale všetci sa najskôr potrebujeme všetko naučiť. Ako sa hovorí učení z neba nikto nespadol :).

Ak sa v takomto kruhu nepochopenia točíme dlhšie, tak aj oveľa ťažšie sa zbavíme svojho strachu. Keď dookola počúvame, že niečo musíme urobiť, musíme začať, tak sa náš mozog začne oveľa viac brániť. Ak začať šoférovať je rozhodnutie vášho manžela (priateľa) ale vy to tak necítite, tak to zatiaľ nechajte tak. Skúste o tom premýšľať, čo vám to môže priniesť, ako sa budete cítiť, keď strach prekonáte. Ak ale vy samé túžite začať jazdiť a chcete sa zbaviť svojho strachu, tak aj váš mozog bude s vami viac spolupracovať, pretože je to vaše rozhodnutie, nie niekoho iného.

Strach je taký začarovaný kruh. Ak sa ho nechcete zbaviť, nepohnete sa. Ak si vôbec ani štipku neveríte, že to dokážete, ale napriek tomu pôjdete jazdiť a vaša jazda nedopadne veľmi dobre, poviete si, ja som vedela, že na to nemám. K tomu, aby ste sa postupne dokázali strachu začať zbavovať potrebujete teda túžiť po šoférovať a začať si veriť. Keď máte tieto dve „ingrediencie“ a náhodou vám auto viac krát počas vašej jazdy „skape“ nevykašlete sa na to, pretože to chcete dokázať  a veríte si, že sa vám to podarí. Poviete si, že ďalšia jazda bude lepšia.

Keďže viem, aká je potrebná podpora a pochopenie pri prekonávaní strachu, vytvorila som pre vás na facebooku podpornú skupinu a pomáham vám aj cez moje produkty.

Často už len to vedomie, že ma niekto chápe a vie čo prežívam, že sa môžem niekomu vyrozprávať, pomôže a uľahčí cestu zbavenia sa strachu.

Ak sa vám moje články páčia a chcete vedieť viac, teraz máte príležitosť zakúpiť si ebook v tlačenej podobe, teda knihu (platí do vypredania)